ENGLISH
Güç Kaynağı

Tasarımı

Güç kaynağı tasarımı

Her şeyden önce güç kaynağı bir başka devre veya devrelerle birlikte çalışan ve sonuçta cihazın bir parçası ve bu cihazın tasarımın bir bölümü olarak görünmeli. İhtiyaç duyulan gerilim(ler), akım(lar) ve dolayısıyla gücü belirlemek en önemli aşamalardan biri. Cihazların sağlıklı çalışması açısından toplam gücü en az %10 olmak üzere, %20 hatta %30 fazlasını yedeklemek, gözden kaçmış rejimlere veya beklenmeyen olumsuz etkenlere devreyi korunmuş olmasını sağlar. Medikal, savunma sektöründe bu oranlar %50 hatta %100 ün üzerine kadar çıkabilmektedir. Öngörülen azami güç değeri doğrudan kullanılacak devrenin tipini ve ebatlarını belirler. Seçim yapma aşamasında değerlendirilmesi gereken diğer etkenler:

_İzolasyon sınıfı
_Ortam şartları (ısı, nem, yanmazlık, elektromanyetik ortam, ışın, v.s.)
_Maliyetler

Şebeke frekansıyla çalışan (saclı transformatörlü) devrelerin tasarımı nispeten kolay ve güvenilirdir. Transformatörün seçimi yanında giriş voltaj aralığın önemini unutmamak gerekir. Verimin düşük ve boştaki rejimlerdeki güç kaybı yüksek olduğundan son zamanlarda fazla tercih edilmemektedirler.

SMPS (Darbe tetiklemeli) tipi beslemeye karar verildiğinde, konunun ciddiyetini, çok daha fazla bilgi ve tecrübeye ihtiyaç olacağını bilmek gerekir. Kullanılacak devre elemanların değerlerlerini, tipini, PCB deki yönü ve yeri, bir birinden uzaklığı ve yakınlığı devrenin sağlıklı çalışmasını doğrudan etkilediğini bilerek tasarıma başlamak gerekir. Mevcut duruma göre önce aşağıdaki tabloya göre topoloji türü seçilir.Daha sonra farklı firmaların geliştirdiği entegre devreleri arasında seçim yapılır. Genel olarak tasarım aşamaları şu sıralamadadır:
Güç devrelerinde en önemli komponentini, transformatörün çok iyi hesaplanması toplam devrenin verimini, dolayısıyla diğer malzemelerin rejimlerini, ısılarını, çevresinde bulunan cihazlara elektromanyetik etkisini belirler. Entegre üreticilerinde sunduğu program ve tasarım örneklerinden de faydalanmayı tavsiye ederken, burada verdiğimiz yöntemi de kullanılabilir.


Transformatör hesaplanması linki

El-Kom Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Beysan San. Sitesi
Birlik Cad. No:21
Haramidere - Beylikdüzü / İstanbul


t : +90 (212) 422 86 00
f : +90 (212) 422 83 83
m: info@el-kom.com.tr


EL-KOM ELEKTRONiK - HAKLARI SAKLIDIR | 2017